Jaké jsou výhody práškového lakování

Na naši firmu se obrací stále více zákazníků s dotazy, jaký je rozdíl mezi práškovým a mokrým lakováním. Odpověď najdete v tomto článku.

Ač vím, že v některých případech je mokré lakování nenahraditelné, třeba v případě mobility, musím vysvětlit spíše výhody práškového lakování.

Tento moderní trend potvrzuje i fakt, že před 10 lety existovalo v České republice cca 900-1 000 práškových lakoven, zatímco v dnešní době jich je již kolem 1 300.

Práškové lakování je mnohem rychlejší (až o několik dní) - díky zaschnutí mokré barvy. Také se při něm dosahuje rovnoměrnější vrstvy - díky novým strojům na elektrostatické nanášení. 

V této době i výrobci práškových barev díky vývoji a výzkumu každým rokem zvyšují mechanické i chemické vlastnosti svých barev, čímž odsunují mokré lakování v povrchových úpravách na druhou kolej.

Tuto ručičku trhu mohou časem změnit nanotechnologie, které se více vyvíjejí v oblasti syntetických, akrylátových a vodních barev. Avšak díky technologické náročnosti je toto v České republice hudbou budoucnosti.

Dle našich osobních zkušeností v oblasti práškového lakování máme výsledky životnosti práškových barev velmi pozoruhodné.

Při předúpravě odmaštění, tryskání a použití práškové barvy polyester cca 100 -150 mikronů je životnost povlaku 2x delší než při použití 150 mikronů mokré barvy, což už je markantní rozdíl i v cenové kalkulaci.

Proto doporučujeme práškové lakování jako perfektní ochranu kovů před rzí, doporučujeme i výrobce práškových barev - celosvětovou firmu JOTUN.

Martin Neumann