Použití speciálních povlaků

V dnešní době přichází každý člověk v běžném životě do styku se speciálními povlaky. Jaké to jsou? Dozvíte se v našem článku.

PTFE a ceramika

Nejběžnější a nejznámější je PTFE (teflon) a ceramika. PTFE se velmi používá na kuchyňském nádobí, ale také třeba na veškeré balící stroje, které nám zabalí od jídla po třeba psací potřeby. Na to samé se používá i ceramika, tento druh materiálu je novější a pochází stejně jako PTFE z USA.

Při našich testech bylo však zjištěna o životnosti těchto materiálů tato fakta: například na kuchyňském nádobí jsou vlastnosti ceramiky na začátku o mnoho lepší než PTFE, plus výhoda možnosti používat na tento povlak i kovové nářadí.

Avšak z pohledu trvanlivosti musím přiznat, že povlak na kuchyňském nádobí z vyztuženého PTFE, při používání plastového a dřevěného nářadí, vydrží několik let při denní zátěži. To u ceramiky nedosáhneme.

Dnes se tyto materiály používají i na jiné zboží, než je kuchyňské nadobí, například na disky kol, části motocyklů, žehličky, jízdní kola, na díly, které mají mít vysokou kluznost povrchu, či aby byla zaručena jejich neustála čistota.

PFA

Méně známé je například PFA, které se velmi často používá například v pekárenském, chemickém průmyslu, ale i ve strojírenství. Tento materiál se však dá použít opět i na domácí potřeby všedního života.

Dle našich zkušeností vyrábí tyto materiály nejlépe tři světové firmy: WHITFORD, ILAG, DUPONT. Pokud se tedy rozhodnete vyzkoušet speciální povlaky na vaše věci, prosím vyžadujte od vašeho dodavatele povlaku, aby použil některý z materiálů od výše uvedených výrobců, určitě budete mile překvapeni kvalitou a životností povlaků.

Martin Neumann