Proč vybrat na venkovní ocelové konstrukce žárové zinkování?

Tato povrchová úprava ocelových slitin existuje již 150 let a je do této doby kvalitou a cenou nepřekonaná.

Díky odmaštění a moření se dosáhne celistvého čistého povrchu, na který se následně ponorem aplikuje tavidlo, před poslední operací ponořením celé ocelové konstrukce či dílu do roztaveného zinku při teplotách cca 440-460 °C.

VÝHODY ŽÁROVÉHO ZINKOVÁNÍ

Metalurgickou reakcí zinku se železem dosáhneme vysoké ochrany před rzí na dlouhá léta a to i v dutých profilech. Tento povrch je spolehlivý, cenově dostupný, trvanlivý, bezúdržbový.

Na povrchovou úpravu žárového zinku se dají aplikovat další povrchové úpravy, jako je například práškové lakování či tzv. mokré lakování. Tím zvýšíme životnost povlaku před rzí o další roky.

Naše zkušenosti dokazují bezzásahovou životnost duplexních povlaků až 20-40 let. To ukazuje, jak výhodné je se rozhodnout pro tuto variantu ochrany před rzí.

pozor na záměnu s Galvanickým zinkem 

Lidé si velmi často pletou žárové zinkování s galvanickým zinkem, avšak galvanickým zinkováním dosáhneme povlaku o tloušťce cca 15 mikronů a také bez metalurgické reakce. Tento povlak vydrží ve venkovním prostředí sotva pár měsíců, spíše je vhodný jako podklad pod lakování do interiérů nebo jako základ pod exteriérové barvy.

Žárový zinek se díky metalurgické reakci dostane i do vrstvy ocelové slitiny a díky tomu dosahuje tak vysoké životnosti při použití v externím prostředí.

Aby byla zaručena špičková kvalita zinkování, je důležité mít správně svařované plochy a sváry dle technologických předpisů pro žárové zinkování, ale také je velmi důležité, aby byly správně připravené technologické odtokové otvory na zboží.

Odtokové otvory a sváry, které nemají správnou velikost, usazení a kvalitu, mohou způsobit i deformaci dílů zakázky. Proto je lepší o tom informovat ještě před výrobou dílce nebo konstrukce v žárové zinkovně. Takovým postupem zákazník zamezí nečekanému překvapení po zinkování.

Martin Neumann