Speciální povlaky využijete doma i na zahradě

Přečtěte si o možnostech využití ve vaší domácnosti. A jestli máte i zahradu, určitě uvítáte tipy na její údržbu.

Teflon

Začneme tím, co všichni znají z kuchyně. Většina lidí na speciálních povlacích vaří, dusí a peče každodenní pokrmy. Již jsme si zvykli na luxus nepřilnavého povrchu pánvičky či hrnce, plechu, pekáče, domácí pekárny, domácího grilu, toustovače, mixéru, konvice, vafle pánve, naběračky, obracečky, vařečky, válečku na těsto, nožů, formy na cukroví atd.

Při vaření tedy nejčastěji používáte PTFE nebo­li lidově teflon. Pokud půjdeme ještě dál, většinou je to dvouvrstvý až třívrstvý povlak PTFE, kdy vrchní vrstva PTFE je vyztužena proti oděru s vysokou odolností proti teplotám až 280 - ­320 °C. ¨

Naběračky, vařečky, mixér, části myčky nádobí, části lednice nevyžadují takovou teplotní odolnost jako hrnce a proto se používá jednovrstvé PTFE.

Zde se vyžaduje nepřilnavost povrchu. Veškeré věci, které jsem vyjmenoval, plus i jiné kuchyňské náčiní, můžeme u nás ve firmě renovovat na nejnovější povlaky.

Ceramica

Novějším povlakem, který se začal používat na kuchyňské nádobí ze slitin hliníku, je tzv. ceramika. Tento povlak je naprosto zdravotně nezávadný, s vysokou teplotní odolností až do 380 - ­450 °C.

Výhodou ceramiky je také bezproblémové použití kovových nástrojů při vaření nebo­li vysoká odolnost proti oděru, což PTFE nemá. Při vaření s ním se musejí používat dřevěné, plastové nebo teflonové nástroje, jinak se povrch poškrábe a začne se pomalu loupat.

Méně známé použití PTFE nebo ceramiky

Je to například povlak na vnitřních koších v myčce nádobí. Také jsme si pro zajímavost PTFE potáhli buben od pračky, čím již nemáme problém s usazeným vodním kamenem a koš netrhá dírkami prádlo.

Umíme PTFE povlakovat i dřevěné válečky na těsto, čím dosáhneme nelepení těsta na váleček plus lehká omyvatelnost a hygiena. Kdo má kávovar, zná jeho čištění po uvaření kávy. Nás navíc štvaly kávové skvrny a přilepená zrníčka, po aplikaci PTFE či ceramiky na díly kávovaru je mytí během pár sekund hotové.

PTFE je univerzální a všestranné a naše firma toho plně využívá. Dalším uskutečněným nápadem byly například dveřní panty. Při nové výstavbě v naší firmě bylo pokušení vyzkoušet aplikovat PTFE s grafitem na všechny panty dveří, které jsme přidělávali.

Výsledek je ten, že již nikdy nemusíme mazat dveřní panty v kancelářích a provozech. PTFE se může použít i u bazénů, myslím tím kovové díly v čističce nebo na poklopy a krytky u bazénu.

Tím speciální povlaky v domácnosti nekončí, nejnovější vynálezy z USA, Japonska, České republiky a Kanady v oblasti nano technologie přinesly do domu možnost aplikovat nové povlaky na textil, keramiku, sklo, nerez, dřevo, kámen atd. A tím vytvořit při pokojové teplotě povrch, na kterém nic neulpívá, nezašpiní se, nesaje tekutiny, ochrání před teplotou (ne však vysokých hodnot).

Pro čistotné hospodyňky je splněný sen, když prach a špína utíká před vašimi věcmi. K tomu jsou speciální povlaky na různé druhy radiátorů, krbů, kotlů způsobující nepřilnavost povrchu, odolnost proti oděru a vysokou životnost.

Rilsan (PA­11,12)

Hlavní předností Rilsanu (PA­11,12) je vysoká ochrana věcí na zahradě i v dílně. Například velmi oblíbené je aplikovat PA­11 na kryt sekačky, blatníky přívěsného vozíku, kostru přívěsného vozíku, části zahradních traktorů, hrábě, konstrukce skleníku, branky, brány, ploty.

Rilsan nebo PA­12 je vysokovrstvý povlak, ideální vrstva je cca 300­-500 mikronů, který má neskutečnou mechanickou odolnost.

Naše zkušenost

Máme zkušenost, že přiměřená rána z metru středním kladivem do vytvrzeného povlaku Rilsan při vrstvě 600 mikronů neudělá na povrchu žádnou škodu, jen nepatrný obtisk tvaru kladiva.

Povrch i povlak zůstává dále funkční s vysokou, desítky let trvající životností a ochranou kovu před rzí i oxidací. Nejlepší použití je v kombinaci žárový zinek plus polyamid PA­11, PA­12.

Jak vidíte, je mnoho možností použití speciálních povlaků. Na některé přijdeme jen díky vám, protože si je vymyslíte a oni fungují. My vám s tím jen pomůžeme a to velmi rádi.

Jen upozorním na povlak, který neprovádíme soukromým osobám či firmám, pokud provedeme, tak jen pro armádu ČR. Je to aplikace PTFE a ceramiky na kulky nábojů do střelných zbraní. Tato úprava má za následek kulku procházející bez problémů všemi neprůstřelnými vestami i některými neprůstřelnými skly. Proto tuto aplikaci neprovádíme pro veřejnost.

Martin Neumann